Laddugandy, Darja Bogdanová Čančíková

Z-BA343
  • 1 z 4
Laddugandy

  • 189 Kč bez DPH
  • Momentálně nedostupné
229 Kč
Kategorie: Dětské knihy a CD
Položka byla vyprodána...
 

Ťuťka, Furmi, Pfaki nebo Botaar jsou skoro neviditelné bytosti. Jen všímavý člověk má šanci je spatřit. Pozor: Jsou křehcí! Ale vše řeší s humorem. V této hravé knížce, s jemným až intimním smyslem pro humor, vypráví Darja Bogdanová Čančíková slovem a obrazem krátké příhody svých vymyšlených bytostí. Vytváří paralelní svět blízký každému dítěti, plný fantazie a neodolatelného městského humoru.
Autorská knížka pro děti, dospívající i jejich rodiče. Kniha Laddugandy je podobně jako Mumínci Tove Jansonové určená celé rodině.

Recenze:

di. - Laddugandy
Lidové noviny, roč. 21 č. 238, s. 3., 09.10.2008

Tahle knížka z nakladatelství Baobab a GplusG je navenek parádnice, tajemná už svým jménem. Pod plátěnou mořsky bleděmodrou vazbou s písmeny Ť F P B O se skrývají obrazy a políčka v podzimních barvách s bílými postavičkami. Pod nimi příběhy ne delší než dvě řádky.
Hrdinové se podobají trochu lidem a trochu zvířatům, dětem i dospělým. Každý má své záliby, vrtochy, strachy a humor. Ť jako Ťuťka: „Lehká a průhledná bytost, ženskost sama... S oblibou se nechává unášet sněním, nejlépe divokým. Nejraději má Furmiho.“ Furmi neumí říct ne a občas si myslí, že je zamilovaný do Ťuťky. Pfaki trpí chronickou rýmou. Botaar se někdy polovznáší štěstím. Zavítá k nim i parádivá a občas přísná Okotýlie - že by z Japonska?
Vypadají neskutečně, ale prožívají skutečné věci, které nemají žádnou pointu, nijak „nedopadají“, prostě jsou. Přesto je knihy i lidé tak často vynechávají: jen zkuste vyprávět stud (když éterické Ťuťce na koncertě „uteče prdík“, schová se pod židli), spánek, deštivou samotu nebo denní čiré nic (Furmiho středa: „Vstal. Posnídal. Zařídil. Povečeřel. Šel spát.“). A co teprve čirou radost a útulnost: „Furmi přišel k Ťuťce, ale ta se s ním odmítla bavit, dokud se neumyje. Tvářila se přísně, ale pak si z radosti vlezla k němu do vany.“
Pomocí čtyř tlumených barev a náznaku autorka zachytila něco tak nezachytitelného, jako jsou emoce. Nic z nich neplyne, ale je to život sám - někdy hodně osamělý, někdy hodně družný, někdy směšný a někdy strašný. A někdy hluboce krásný jako Laddugandy.

Pavel Mandys - Literární kapsář
Týden, roč. 15, č. 42, s. 81., 20.10.2008

S blížícími se Vánocemi se horečně zvyšuje aktivita nakladatelů a v záplavě knih je orientace stále těžší. Přesto nejpodivnější knihu pro děti už zřejmě můžeme vyhlásit: pochází z nakladatelství Baobab, jmenuje se Laddugandy a napsala a nakreslila ji Darja Bogdanová Čančíková. Má podobu nekonformního komiksu, ale najdeme tu kuchařské recepty, návrháře Gautiera, Nostradamovo proroctví, ba dokonce halucinogenní kaktus. Hrdiny jsou podivné bytosti se jmény jako Pfaki, Ťuťka či Botaar. Dospělý jen zírá, ale děti tu bezbřehou hravost ocení.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:
 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.