Chrudošův mix přísloví

Z-BA348
Chrudošův mix přísloví

  • 156 Kč bez DPH
  • Momentálně nedostupné
189 Kč
Kategorie: Dětské knihy a CD
Položka byla vyprodána...
 

Autorskou knihu Chrudoše Valouška nelze přehlédnout. Je výrazná autorským rukopisem výtvarníka i vlastním obsahem. Přináší soubor lidových přísloví – „Co na srdci, to na jazyku.“ – i moderních rčení – „Stará láska nerezaví.“ Poukazem na doslovný popis těchto lidových „mouder“ nutí čtenáře přemýšlet o významu sdělení, příběhu, který se za jednou větou skrývá, a navíc často nabízí svou vlastní neotřelou a současnou parafrázi přísloví.
 

Výběrem slovních spojení i způsobem zpracování vytvořil Chrudoš Valoušek dílo vpravdě mezigenerační. Malé čtenáře poučí, velké spíše pobaví. V každém případě je to kniha, u které se může sesednout celá rodina – a lidová slovesnost v tu chvíli ožije do současných poměrů. Pozitivní vliv na dětského čtenáře netřeba asi příliš zdůrazňovat.

Autor knihy Chrudoš Valoušek získal za knížku ocenění v soutěži o Nejkrásnější knihu roku 2008 (třetí místo v kategorii literatura pro děti a mládež).

Recenze:

Dora Dutková, Martin Kubát - O Chrudošově MIX v A2
A2 kulturní týdeník, roč. 5 č. 8, s.5., 15.04.2009

Chrudošův MIX je (ač dětsky hravý, barevný a přímočarý) knihou pro dospělé. Jeho autor - Chrudoš Valoušek (1960) - nechce vychovávat mládež ani kárat zlobivce. Hledá nadsázku, vtip, obrazový humor. Baví sebe, své blízké a své příznivce.
Formálně odkazuje MIX až kamsi k avantgardě, ale nakonecje to především Chrudošův styl. Nezaměnitelný a dlouhou dobu pečlivě cizelovaný. Z urputně obráběné plochy linolea vystupují výrazné tváře a grimasy, ostré úhly rukou a zad, hranaté tvary pozadí. I vlasy povlávající ve větru se pod Valouškovým rydlem mění v ornament tesaný do žuly. Ovšem tesaný s něhou a jemností.
Autor vystudoval na pražské VŠUP obor malba v architektuře, avšak během posledních let věnuje svou sílu a volný čas především grafice a ilustraci. Chrudošův MIX je už druhou knihou, kterou mu vydalo nakladatelství Baobab. Za ilustrace k té první - O zlaté mrkvi - získal v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2003 první místo.

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:
 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.